Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

DEBATA: Szerokopasmowy Internet fundamentem gospodarki

Urszula Zielińska 12-09-2016, ostatnia aktualizacja 12-09-2016 08:00

W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, budowa sieci szerokopasmowych w Polsce pozostaje w tyle. O tym, jakie są tego przyczyny oraz o wpływie technologii komputerowo-telekomunikacyjnych (ICT) na innowacyjność polskiej gospodarki dyskutowali uczestnicy Huawei Broader Way Forum 2016, które miało status wydarzenia specjalnego towarzyszącego XXVI Forum Ekonomicznemu. Jak wykorzystać publiczne pieniądze na realizację Europejskiej Agendy Cyfrowej, czyli szybki Internet dla każdego, rozmawiali ludzie biznesu, rządu i administracji.

- Nie przesadzę mówiąc, że łącza szerokopasmowe stały się infrastrukturą krytyczną i głównym zasobem gospodarczym dla każdego państwa. Mimo tego, rozwój sieci szerokopasmowych napotyka na różne wyzwania, szczególnie jeśli chodzi o koszt inwestycji, efektywność jej realizacji, czy budowę kapitału społeczeństwa cyfrowego – mówił w minioną środę w Krynicy-Zdrój Junfeng Li, prezes Huawei Polska.


Chińska firma organizując Broader Way Forum 2016 chciała zainicjować powstanie platformy wymiany wiedzy dla przemysłu ICT, pomagającej dzięki kooperacji zainteresowanych podmiotów przełamać bariery przeszkadzające w budowie sieci szerokopasmowych. Wydarzenia zgromadziło przedstawicieli branży, rządu i państwowej administracji.

Oficjalnie: rząd planuje zmiany w PO PC

Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju oceniał, że Polska, zrobiła postęp w zakresie budowy infrastruktury szerokopasmowej i przypomniał, że spośród krajów UE otrzymała na ten cel najwięcej pieniędzy.

- W przeciwieństwie do poprzedniej perspektywy finansowej, tym razem środki publiczne zostały skupione w jednym dedykowanym programie Polska Cyfrowa. Nie są to tak duże środki jak wcześniej, ale muszę powiedzieć, że wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji planujemy wprowadzenie zmian w tym programie. Uważamy, że rynek jest znacznie bardziej dojrzały i nie ma sensu, aby budowa infrastruktury odbywała się z grantów. Wyjątkiem może być budowa infrastruktury światłowodowej dla szkół, natomiast w pozostałej części wsparcie miałoby charakter zwrotny. Dlaczego? Mamy środki na dopełnienie programu, a poza tym środki unijne zostałyby u nas dłużej. Chcielibyśmy parę razy nimi obrócić – mówił Kwieciński.

– Jeżeli będzie trzeba jesteśmy gotowi na to, aby w ramach nowej strategii dla Polski szukać pieniędzy na rozwój infrastruktury poza funduszami unijnymi – mówił wiceminister.

- Pragnę podkreślić, że kwestie innowacyjności to najważniejszy element rządowej strategii dla Polski – mówił Jerzy Kwieciński. – Zakładamy, że infrastruktura, którą budujemy mocno się do niej przyczyni. Sam sektor ICT nie jest celem samym w sobie, ale chcielibyśmy wykorzystywać jego osiągnięcia w innych obszarach gospodarki. Będzie ona napędzać rozwój innych branż - dodawał.

Światłowody tak, ale pragmatycznie

- Technologie ICT mają ogromne znaczenie dla innowacyjnej gospodarki. To obszar, podobnie jak w innych krajach UE, bardzo silnie się rozwija, ale jesteśmy na początku tej drogi. Obszar ten odpowiada nadal zaledwie za 5 proc. polskiego PKB, ale prognozy mówią, że do 2025 r. będzie to już 15 proc. – mówił Adam Sawicki, prezes T-Mobile Polska, operatora pierwszej w kraju sieci komórkowej (wtedy Era GSM), kończącej w tym tygodniu 20 lat.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6

Przeczytaj więcej o:  debata , EAC , internet , krynica , PO PC , sieci , szerokopasmowy Internet

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common