Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Instytut Łączności zaproponował warunki techniczne dla sieci z PO PC

Urszula Zielińska 02-09-2016, ostatnia aktualizacja 02-09-2016 21:27

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra cyfryzacji Piotra Woźnego resort przekazał dziś do konsultacji proponowane warunki techniczne dla sieci, które będą budowane z wykorzystaniem środków z PO PC  przez beneficjentów drugiego, szykowanego na koniec września konkursu z 1. osi.

W propozycji minimalne wymagania dla usług dostępu do Internetu w sieciach POPC są mniej restrykcyjne niż w pierwszym konkursie, który preferował sieci światłowodowe. Nadal jednak mowa jest o "gwarantowanych" parametrach łącza.

Spośród podstawowych parametrów Instytut Łączności, autor dokumentu, proponuje, co następuje:

* Sieć POPC musi spełniać wymagania techniczne umożliwiające świadczenie usługi dostępu do Internetu 30 Mb/s o parametrach:

a) minimalna gwarantowana przepustowość mierzona na urządzeniu abonenckim (CPE) w dół od węzła dostępowego do CPE – 30 Mb/s;

b) minimalna gwarantowana przepustowość mierzona na CPE w górę od CPE do węzła dostępowego – 6 Mb/s (wobec 10 Mb/s w pierwszym konkursie).

* Sieć POPC, w przypadku świadczenia usługi dostępu do Internetu 100 Mb/s, musi spełniać wymagania techniczne o parametrach:

a) minimalna gwarantowana przepustowość mierzona na CPE w dół od węzła dostępowego do CPE – 100 Mb/s;

b) minimalna gwarantowana przepustowość mierzona na CPE w górę od CPE do węzła dostępowego – 20 Mb/s (wobec 30 Mb/s w pierwszym konkursie).

W warunkach proponowane jest przyzwolenie większej awaryjności łącza. "Dodatkowo sposób planowania, budowy, konfiguracji i utrzymania sieci POPC musi zapewnić wskazane minimalne gwarantowane przepustowości przez minimum 95 proc. rocznej dostępności usługi (RDU)" - czytamy. W pierwszym konkursie wskaźnik ten wynosił 99,5 proc.

Usługi świadczone w sieci PO PC dodatkowo nie będą mogły odznaczać się opóźnieniem większym niż 150 ms, a wskaźnik utraty pakietów przekraczać 0,03 proc.

Zrezygnowano przy tym z wyznaczenia wskaźnika zmienności opóźnienia (ang. Jitter), który w pierwszym konkursie określono na 0,5 ms.

Dotychczasowe warunki techniczne konkursu PO PC.

Przeczytaj więcej o:  dotacje , internet , ministerstwo cyfryzacji , ministerstwo rozwoju , PO PC , sieci mobilne

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common