Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Resort cyfryzacji mniej ortodoksyjny w kwestii światłowodów

Urszula Zielińska 02-09-2016, ostatnia aktualizacja 02-09-2016 08:47

Do końca miesiąca Centrum Projektów Polska Cyfrowa podległe Ministerstwu Cyfryzacji ogłosi konkurs, w którym operatorzy telekomunikacyjni będą mogli starać się o w sumie 3 mld zł na modernizację i budowę sieci dostępu do Internetu do tzw. standardu NGA - podtrzymał w czwartek Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji.

- Chcemy zapewnić rzeczywistą neutralność technologiczną w tym konkursie - powiedział w czwartek wiceminister.

Więcej na ten temat wiadomo będzie już wkrótce. Dziś do resortu ma wpłynąć analiza Instytutu Łączności wskazująca, jakie technologie powinny dostać wsparcie. Resort zwrócił się do IŁ po tym, jak Polkomtel (należy do Cyfrowego Polsatu), Play i T-Mobile - przedstawili własne propozycje nowych warunków technicznych zbliżającego się konkursu. W pierwszym preferowaną technologią - właśnie ze względu na te warunki - okazały się łącza światłowodowe.

To, w jaki sposób resort myśli obecnie o budowie sieci szerokopasmowej w Polsce resort widać po kierunku zmian w projekcie internetyzacji szkół. - Zrezygnowaliśmy z ortodoksyjnego podejścia, że szkoły muszą być podłączone światłowodami. Dopuszczamy dziś 2-3 standardy, w tym łącze radiowe, ale gwarantujące 100 Mb/s - przyznaje Piotr Woźny.

Internet dla szkół to sztandarowy projekt ministerstwa, wpisujący się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Problemem są jak zwykle pieniądze: nie na budowę sieci, tylko na ich późniejsze utrzymanie. Po 2018 r. koszt 120-160 mln zł musiałyby uwzględnić samorządy.

Rząd nie może ich do tego zmusić.Może i zamierza natomiast sprawić, że powstanie zestandaryzowana sieć Internetu dla wszystkich placówek edukacyjnych. Zgodnie z kształtem nadchodzącego konkursu, beneficjenci będą musieli podłączyć około 15 tys. szkół w około 10,5 tys. lokalizacji. Poza tym, operatorzy już na własny koszt chcą zbudować sieć dla szkół w 5,7 tys. miejsc. 90 proc. przypada na Orange, Netię i wielkopolską Ineę. Wszystkie szkoły miałaby objąć tzw. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, którą wprowadzić ma specjalna ustawa. Wirtualnym operatorem OSE ma być przy tym państwowy NASK, prywatne telekomy zaś - dostawcami infrastruktury na hurtowych zasadach.

Przeczytaj więcej o:  Mc , NGA , piotr woźny , PO PC , światłowody

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common