Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

PMR: polski rynek IT wart 34 mld zł i będzie dalej rósł

ele 25-08-2016, ostatnia aktualizacja 25-08-2016 17:54

W tym roku sektor IT wzrośnie o 4,1 proc. i osiągnie wartość 34 mld zł, a w przyszłym jego rozwój lekko przyspieszy i dobije do 5,5 proc. Dzięki temu wydatki na IT wzrosną wtedy w Polsce do35,8 mld zł – prognozuje PMR.

Jak podaje PMR, nowa perspektywa budżetowa i utrzymujące się solidne założenia makroekonomiczne polskiej gospodarki pozwalają na „rewizję prognoz w górę w średnim i długim okresie”. Jednocześnie informuje jednak, że w tegorocznym badaniu PMR ponad dwukrotnie wzrósł odsetek respondentów wskazujących jako barierę rozwoju rynku IT ograniczenia inwestycji w sektorze publicznym i samorządowym. - Sektor publiczny pozostaje strategicznym segmentem z punktu widzenia dostawców, a przynajmniej dla części z nich odgrywa kapitalną rolę. Z naszych rozmów z największymi firmami IT wynika, że przedłużający się okres po zmianach politycznych w kraju, opóźnienia przetargów związanych z infrastrukturą IT w administracji publicznej i oczekiwanie na uruchomienie nowych środków na rozwój innowacyjności urzędów z puli 2014-2020 ograniczają rozwój biznesu, a przede wszystkim stają się czynnikiem ryzyka, mogącym negatywnie wpłynąć na sytuację finansową i wyniki dostawców, jeśli sytuacja będzie się nadal przeciągać. Zwłaszcza, że w przypadku dużych graczy sektor publiczny generuje nierzadko istotną część przychodów – podają analitycy.

Najsłabiej w branży wypada rynek sprzętu, choć – jak zauważa firma – „i tak sytuacja krajowych dostawców jest wyraźnie lepsza niż perspektywy globalne czy nawet regionalne”. - W prognozowanym okresie, obok niższej wolumenowo sprzedaży komputerów i monitorów na rodzimym rynku, spodziewamy się spadków również na rynku druku, choć nasze prognozy, po ubiegłorocznym odbiciu na rynku, uległy spłaszczeniu i nie są tak konserwatywne, jak rok wcześniej. Rodzimi dystrybutorzy będą nadal szukać dywersyfikacji portfolio poprzez sprzedaż sprzętu AGD i RTV, zabawek, mebli czy innych artykułów niemających wiele wspólnego z branżą IT, a plany niektórych graczy zakładają nawet dystrybucję artykułów żywnościowych – podano.

 

Przeczytaj więcej o:  it , pmr , prognoza , raport

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common