Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Mali operatorzy apelują do banków o produkty kredytowe

Urszula Zielińska 23-08-2016, ostatnia aktualizacja 23-08-2016 21:09

Wokół rozstrzyganego pierwszego konkursu na dofinansowanie inwestycji w sieci szerokopasmowe z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (do rozdysponowania jest 600 mln zł) zbiera się coraz więcej chmur. Wiadomo już, że dla wielu z ponad 200 obszarów pozbawionych szybkiego Internetu (NGA) nie zostanie wyłoniony beneficjent, a teraz problemy ze znalezieniem gwarancji finansowania zgłaszają mali operatorzy, którzy potencjalnie beneficjentami mogą zostać.

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej zaapelowała dziś do przedstawicieli sektora bankowego o nawiązanie współpracy w celu wypracowania oferty kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw startujących w konkursie.

Mali operatorzy, którzy zrzesza KIKE mają kłopoty z uzyskaniem kredytów zapewniających im finansowanie 15-25 proc. wkładu własnego, potrzebnego aby uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Spotkania, jakie odbywają się pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji, w trakcie których ma zostać wypracowane nowe narzędzie finansowe uwzględniające specyfikę ISP, nie przyniosły jak do tej pory efektu.

W nadchodzący piątek odbyć miało się robocze spotkanie z udziałem przedstawicieli państwowego BGK, ale wiadomo już, że bank nie ma nadal propozycji dla operatorów. Właściwe warsztaty poświęcone zagadnieniu zostały zaś przesunięte na 9 września.

Tymczasem, jak zauważa KIKE w apelu do instytucji bankowych, beneficjenci konkursu (jego rozstrzyganie trwa, wyłoniono do 22 sierpnia 60 zwycięskich projektów), mają 30 dni od daty ogłoszenia wyniku konkursu na podpisanie umowy o dofinansowanie z organizatorem - Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Aby móc to zrobić muszą spełnić warunek: wykazać, że mają wystarczające zasoby finansowe (potrzebne jest zabezpieczenie 50 proc. całości udziału własnego), aby zrealizować projekt.

- Operatorzy muszą przedłożyć CPPC bezwarunkową promesę kredytową, o ile firma nie posiada innego źródła finansowania udziału własnego. W przypadku MŚP kapitał własny jest zazwyczaj niewystarczający, a i realizacja inwestycji wymaga często dodatkowej gotówki. Dlatego ISP szukają różnych możliwości pozyskania finansowania, niezbędnego do realizacji projektów w ramach I naboru POPC 1.1. Brak zainteresowania sektora bankowego współpracą z operatorami może zaowocować tym, że na obszarach wykluczonych, głownie wiejskich i podmiejskich, nie zostaną wybudowane sieci – komentuje Piotr Marciniak, prezes KIKE.

Jak wylicza izba, udział kredytu stanowiłby "średnio 15-25 proc. wartości inwestycji (różna jest bowiem intensywność wsparcia dla poszczególnych obszarów i plan inwestycji)". Bez niego "niemożliwe wydaje się podpisanie wielu umów".

Zdaniem izby, prowadzone do tej pory rozmowy z bankami nie były skuteczne. "Banki nie przygotowały narzędzi wsparcia inwestycji realizowanych ze środków unijnych, mimo wyłonienia już w naborze części beneficjentów. Operatorzy gotowi do realizacji kolejnych wielomilionowych inwestycje, mimo posiadanej infrastruktury i gwarancji dofinansowania, nadal są traktowani jak zwykli konsumenci" - pisze KIKE.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  finansowanie , isp , Mc , sieci szerokopasmowe

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common