Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

ISP zapraszają sieci komórkowe do współpracy

Urszula Zielińska 22-08-2016, ostatnia aktualizacja 22-08-2016 13:54

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej prowadzi ankietę, która ma na celu sprawdzenie, na ile mali operatorzy (ISP zrzeszeni w ramach izby, podmioty niezrzeszone, czy operatorzy telewizji kablowej) są przygotowani do współpracy z operatorami komórkowymi.

KIKE nie ukrywa, że chciałoby nawiązać z dużymi telekomami systemową współpracę. Jak podaje, prowadzi obecnie rozmowy z operatorami sieci komórkowych odnośnie możliwości wykorzystania masztów sieci komórkowych oraz dostępnych w zlokalizowanych przy nich węzłach transmisji przez operatorów lokalnych.

Z kolei lokalni ISP mogliby świadczyć na rzecz telekomów mobilnych usługi transmisji danych, kolokacji oraz dzierżawy włókien.

Piotr Marciniak, prezes KIKE odpowiedział rpkom.pl na pytania o zamiary izby. Marciniak przyznaje, że lokalni operatorzy mają już pierwsze umowy z sieciami komórkowymi, ale chcieliby tę kooperację rozszerzać.

- Mamy w różnych rejonach Polski sieci światłowodowe i w oparciu o nie zapinane są transmisje do niektórych BTSów. To sprawdzone w praktyce, czas popracować nad szerszym zaproszeniem komórkowców do współpracy - mówi Piotr Marciniak.

Jego zdaniem, także sieci komórkowe mają w terenie własne światłowody, które mogą być wykorzystane przez lokalnych operatorów do podłączenia się do większych węzłów w kraju lub zapewnienia komunikacji np. między sieciami operatora w różnych gminach.

- Ponadto maszty sieci komórkowych mogą niekiedy być obiektywnym punktem kolokacji dla mostów radiowych (np. między dwoma segmentami sieci oddzielonymi wzniesieniem bądź lasem) lub pod usługi B2B klasy premium - wylicza.

- Widzimy wzajemne potrzeby. Mamy jak wiesz już 7 lat doświadczeń w kooperacji blisko 500 ISP w ramach projektu Tanie Łącze KIKE, który z czasem rozwinął się na wiele firm niezrzeszonych. Rośnie też zasięg naszych sieci światłowodowych. ISP mają też coraz szersze plany inwestycyjne obejmujące kolejne obszary wykluczone. To właśnie na nich możemy wspólnie osiągnąć największą synergię - przekonuje Piotr Marciniak.

Pytany, jaki jest obecnie zasięg sieci światłowodowych ISP zrzeszonych w KIKE, a jaki kanalizacji własnej wskazuje na brak źródła takich danych:

- Izba nie ma kopii bazy UKE, choć po zmianach przepisów przynajmniej część zastrzeżonych dotąd danych o infrastrukturze jest jawna. Niemniej konstrukcja SIISu (System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej - red.) nie podaje danych o rzeczywistych przebiegach sieci. Pracujemy jednak w KIKE nad własnym rozwiązaniem w zakresie informacji o zasięgach i mam nadzieję, będziemy mogli je przedstawić na jesiennej Konferencji KIKE.

Czy ISP przygotują wspólną ofertę hurtową dla sieci mobilnych?

- Tu zawsze są dwie odpowiedzi, bo nie wszystkie elementy usług B2B są powtarzalne. Stąd dla powtarzalnych (np. kolokacja 1U, montaż anteny i często transmisja) jest to możliwe. Jednak gdy np. w grę wchodzi wybudowanie przyłącza, to wycena zawsze będzie musiała być indywidualna i uwzględniać odległość, teren, podatki i opłaty lokalne. W tym przypadku zadaniem KIKE jest stworzenie i utrzymanie efektywnego kanału komunikacyjnego oraz mechanizmów weryfikacji partnerów oraz SLA - mówi Marciniak.

Przeczytaj więcej o:  inwestycje , isp , kike , Piotr Marciniak , sieci mobilne , światłowody

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common