Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MC: zawyżone wyliczenia KIKE ws. kosztów podłączenia szkół

Urszula Zielińska 22-07-2016, ostatnia aktualizacja 22-07-2016 08:10

Nie zanosi się, aby Ministerstwo Cyfryzacji wzięło pod uwagę postulaty Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej wyrażone w piśmie do minister Anny Streżyńskiej i opisane przez nas w ubiegłym tygodniu.

Resort odpowiedział nam na kilka pytań, które zadaliśmy w związku z opinią KIKE na temat podłączenia do sieci NGA szkół przy wykorzystaniu środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

KIKE oszacowało, że podłączenie 16,7 tys. szkół do sieci NGA może kosztować ponad 4,2 mld zł.

- Z naszych analiz wynika, że szacunki KIKE są zawyżone. Ostateczny koszt podłączenia szkół będzie uzależniony od ich liczby. Obecnie oceniane są plany inwestycyjne zgłoszone przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w których deklarowali oni które szkoły podłączą do szybkiego internetu z własnych środków. Te szkoły, które znajdą się w wiarygodnych planach inwestycyjnych nie będą brane pod uwagę przy wyznaczaniu obszarów w ramach drugiego konkursu pierwszej osi PO PC. Ponadto trwają prace nad wypracowaniem optymalnego rozwiązania dla podłączenia szkół (co zostanie zawarte w wymaganiach technicznych dla podłączania szkół). Po zakończeniu tych procesów możliwe będzie podanie danych dot. kosztów podłączenia szkół (przy czym ostateczny koszt będzie uzależniony od sposobu realizacji projektu przez beneficjenta). Wykonywane obecnie analizy mają na celu ustalenie warunków 2 konkursu - odpowiedział nam w imieniu resortu rzecznik Karol Manys.

Resort pytany, czy faktycznie obowiązkiem beneficjenta wsparcia w II konkursie 1. osi PO PC będzie podłączenie wszystkich szkół na danym obszarze inwestycyjnym, czy też jednak części i na jakich zasadach wyłonionej wydaje się tego nie przesądzać.

- Zgodnie z kryteriami wyboru projektów przyjętymi przez Komitet Monitorujący PO PC beneficjent będzie miał obowiązek podłączyć do sieci NGA - wszystkie szkoły/placówki edukacyjne wskazane w załączonej liście dla obszaru, na którym realizowany będzie projekt - odpowiedział Manys.

Resort rozwiewa nadzieje KIKE, że zmieni się sposób definicji obszaru inwestycyjnego w drugim konkursie.

- Przyjęty model interwencji zakładał, że dla realizacji I osi PO PC będą przeprowadzane dwa rodzaje konkursów na tzw. "małe" i "duże" obszary. Pierwszy konkurs na „małe" obszary został przeprowadzony i kończy się ocena wniosków. W związku z tym drugi konkurs zostanie przeprowadzony na „duże" obszary. Należy też zaznaczyć, że wyznaczenie obszarów na poziomie gminy spowodowałoby ogromną liczbę wniosków, co doprowadziłoby do znacznego wydłużenia procesu oceny - brzmi argumentacja resortu.

Przeczytaj więcej o:  isp , kike , ministerstwo cyfryzacji , Piotr Marciniak , PO PC

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common