Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Stan infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce w 2015 r.: nadal 8 proc. miejscowości bez łączy

Urszula Zielińska 19-07-2016, ostatnia aktualizacja 19-07-2016 17:07

W 2015 r. odnotowano 30-proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km – wynika z " Raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi ", który dziś opublikował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Urosła także liczba węzłów światłowodowych i na koniec grudnia jest aż o 21 proc. wyższa w porównaniu z deklarowaną w poprzedniej inwentaryzacji. Dane zebrane z około 11,6 tys. miejscowości wykazały, że występuje w nich ponad 108 tys. węzłów.

Przybyło infrastruktury szybkiego dostępu

Jak czytamy w raporcie, średnia gęstość infrastruktury przewodowej w Polsce wynosi 1,41 km/km kw.. Największą gęstością charakteryzuje się województwo śląskie (4,73), ponad trzy razy więcej niż przeciętna dla całego kraju.

Najmniejszą gęstość (poniżej 1 km/km2) – mają sieci w województwie warmińsko-mazurskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim. Zdecydowana większość światłowodów prowadzona jest w trakcie podziemnym, przede wszystkim w kanalizacji kablowej (ok. 44 proc.), światłowodowa infrastruktura napowietrzna stanowi mniej niż 15 proc..

Z dość oczywistych względów w największych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań) proporcje udziału światłowodów podziemnych do prowadzonych w trakcji napowietrznej wynoszą 97:3. Średni poziom rezerw włókien dla całego kraju wynosi obecnie 23 proc.. W największych miastach zasobów niewykorzystanych jest średnio ponad 27 proc. światłowodów, na obszarach wiejskich ok. 19 proc..

W porównaniu z danymi z roku poprzedniego zestawienie pokazuje też wzrost liczby węzłów dostępowych w miastach zamieszkałych przez co najmniej 500 mieszkańców i ogólny wzrost liczby węzłów w większości typów miast.

UKE zwraca uwagę na przyrost liczby miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE.  Podczas gdy w poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, to w obecnej edycji prawie 14,5 tys.  W rzeczywistości miejscowości, gdzie jest dostęp LTE jest przy tym więcej, bo jak podaje urząd, przedsiębiorcy raportowali tylko zasięgi dla klientów usług abonamentowych realizowanych za pomocą dedykowanych urządzeń (modemów LTE).

Z raportu wynika, że możliwość dostępu do Internetu o szybkości min. 30 Mb/s ma dziś już ponad 39 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w stosunku do inwentaryzacji za 2014 r.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  infrastruktura , inwentaryzacja , inwestycje , UKE

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common