Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Usługi komórkowe to niedaleka przyszłość

Urszula Zielińska 28-06-2016, ostatnia aktualizacja 28-06-2016 09:00

4 mld zł w ciągu 5 lat chce zainwestować grupa Liberty Global w Polsce nie licząc przejęć - mówi Frans-Willem de Kloet, prezes UPC Polska, operatora kablowego należącego do LGI. Gros tej sumy pochłonie rozbudowa zasięgu sieci dostawcy, który w tym czasie ma podwoić się. De Kloet nie wyklucza przy tym współpracy z innymi operatorami. Jego zdaniem relatywnie niewielki zasięg UPC w Polsce sprawiał do tej pory, że UPC nie włączyło do oferty usług mobilnych.

Rpkom.pl: Widzę nowe hasło na koszulce rzecznika UPC Polska. „Rosnąć z pasją”. Co ono konkretnie oznacza dla naszego rynku?

Frans-Willem de Kloet, prezes UPC Polska : - Mamy ogromne ambicje, aby rosnąć w Polsce. Z jednej strony jesteśmy bowiem największym operatorem telewizji kablowej w kraju, z drugiej nadal relatywnie niewielkim, z siecią docierającą do zaledwie 20 proc. gospodarstw domowych. Chcemy to zmienić. Gdy ma się taki zasięg, trzeba zmagać się z pewnym brakiem efektywności w pozyskiwaniu klientów, a także odpowiadać sobie ciągle na pytania o inwestycje w rozwój produktów i oferty.

W jakim kierunku będą zatem szły inwestycje UPC?

- Budowanie skali biznesu to element naszej strategii i gry rynkowej. Może się to odbywać na różne sposoby. Np. poprzez rozbudowę zasięgu sieci, która ma miejsce właśnie  teraz, gdy rozmawiamy. W ciągu kolejnych pięciu lat w rozbudowę tego zasięgu i rozwój produktu chcemy zainwestować w sumie 4 mld zł. To jest nasz plan, który niedawno prezentowaliśmy też pracownikom w Warszawie i Katowicach oraz przykład dalszych inwestycji Liberty Global w polską spółkę. Nie obejmuje on potencjalnych przejęć. Chciałbym podkreślić przy tym, że nie musimy prowadzić tych inwestycji samodzielnie. Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi partnerami.

W co konkretnie zainwestujecie wspomniane 4 mld zł?

- Naszym celem jest podwojenie zasięgu naszej cyfrowej infrastruktury, by dotrzeć z Internetem 250 Mb/s i cyfrową telewizją do blisko 6 mln gospodarstw domowych w ciągu pięciu lat. To podwojenie zasięgu  z 3 mln gospodarstw domowych, który osiągnęliśmy niedawno. Duża część tej sumy zostanie przeznaczona na rozbudowę zasięgu sieci naszej cyfrowej infrastruktury w nowych miejscowościach, ale część naszych nakładów przeznaczona będzie także na rozwój produktu.

Co to dokładnie oznacza? Zwykle, gdy operator kablowy mówi takie rzeczy, chodzi albo o nowy dekoder, albo nową aplikację np. do telewizji mobilnej.

- Faktycznie,  to też element naszego planu. W obszarze dekoderów, gdzie naszym produktem podstawowym jest Horizon, będziemy stawiać na jego dalszy rozwój. Może – czego nie wykluczam – w przyszłości urządzenia będą zastępowane przez chmurę. I zostaną zastąpione przez aplikację. Będziemy też inwestować w technologię, w której będziemy dostarczać szerokopasmowy dostęp do Internetu. Obecnie jest to Docsis 3.0,  ale zmierzamy ku Docsis 3.1, co z punktu widzenia naszych klientów będzie oznaczać jeszcze przyspieszenie transmisji.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  Frans-Willem de Kloet , isp , operatorzy , UPC Polska , wywiady

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common