Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Równoległe przeprowadzenie sanacji Hawe i Hawe Telekom jest możliwe

Urszula Zielińska 09-03-2016, ostatnia aktualizacja 09-03-2016 18:47

Warszawski sąd w krótkim odstępie czasu wydał dwie decyzje otwierając postępowanie sanacyjne najpierw w Hawe Telekom, operacyjnej spółce z grupy Hawe, która jest właścicielem sieci światłowodowej, a następnie w spółce-matce. Pojawiają się opinie, że treść decyzji sądu utrudni sprawne przeprowadzenie restrukturyzacji grupy. Zarządca Hawe Telekom uważa, że pod pewnymi warunkami jest to możliwe.

Po ostatnich decyzjach sądu przeprowadzenie restrukturyzacji grupy Hawe może być utrudnione - wskazują prawnicy, ale także wierzyciele światłowodowej grupy.

Notowana na GPW spółka poinformowała najpierw o decyzji warszawskiego sądu ws. otwarcia postępowania sanacyjnego w spółce zależnej - Hawe Telekom, a we wtorek o analogicznej decyzji dla samej giełdowej firmy. Wątpliwości budzi fakt, że każda z firm otrzymała inny skład osób odpowiedzialnych za zarządzanie majątkiem i nadzór. W Hawe Telekom zarządcą została firma PMR Restrukturyzacje. W Hawe - Wojciech Makuć, który w styczniu pełnił funkcję zarządcy przymusowego w tej firmie. Każda ze spółek ma też innego sędziego-komisarza.

- Te dwie decyzje mogą stworzyć niebezpieczny precedens dla procedur restrukturyzacyjnych, tym groźniejszy, że prawo restrukturyzacyjne ma ledwie 2 miesiące i każde orzeczenie jest uważnie analizowane - komentuje Tom Ruhan, b. członek zarządu Netii, który zarządzał postępowaniami układowymi spółek telekomu.

- Jaki miał być główny cel nowej ustawy? Udzielanie spółkom ochrony przed wierzycielami w celu restrukturyzacji, na wzór słynnego amerykańskiego „chapter 11". Czy przy takim podejściu sądu jest on osiągalny, gdy restrukturyzacji wymaga kilka spółek z grupy, powiązanych nie tylko kapitałowo, ale i przez wspólne zobowiązania? Czy wierzyciele mogą być zadowoleni z tych rozstrzygnięć? Nie jestem przekonany. Czas pokaże - dodaje Ruhan.

W jego ocenie skuteczna, jednoczesna restrukturyzacja kilku spółek z grupy jest możliwa, ale wymaga precyzyjnej koordynacji działań sędziów i zarządzających odpowiedzialnych za każdą z nich, których cel powinien być wspólny. - Nie ma ku temu innej drogi, niż angażowanie w każdej ze spółek samych osób, które mając szerszy ogląd sytuacji i uprawnienia, mają też możliwość sprawnego podejmowania właściwych decyzji, bez tracenia czasu na ich „uzgadnianie". Konkurencja zarządców, czy sędziów jest zbędna w już i tak skomplikowanej sytuacji, tak samo jak dodatkowe ryzyka patów decyzyjnych. Potrzebny jest wyraźny lider restrukturyzacji, który wychodzi ponad horyzont jednej spółki, patrząc na całość grupy. Nie wyobrażam sobie¸ by nie był nim zarządca głównej spółki operacyjnej, która poza zobowiązanymi, posiada aktywa i możliwości generowania przychodów na ich spłatę. Ale by mógł to wykorzystać, powinien też sprawować kontrolę kapitałową nad resztą spółek, a więc być zarządcą spółki stojącej na czele grupy. Inaczej będzie to horror dla wierzycieli, których stopień zaspokojenia uzależniony będzie od decyzji i działań dwóch różnych ośrodków, o sprzecznych często interesach - mówi prawnik.

O potencjalnych trudnościach w skutecznej restrukturyzacji grupy rozmawialiśmy z Maciejem Pietrzakiem, prezesem PMR Restrukturyzacje.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  hawe , hawe telekom , operatorzy , regulacje i prawo , światłowody

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common