Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

DVB-T

Aby podnieść jakość cyfrowej telewizji naziemnej potrzeba pasma

Magdalena Lemańska, Urszula Zielińska 02-12-2015, ostatnia aktualizacja 02-12-2015 21:00

Wydaje się, że ta chwila nadchodzi - mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitela o starcie rozmów z sieciami komórkowymi nt. zakupu ich masztów i wież przez radiodyfuzyjnego operatora. Według niego nie da się oszacować wartości takiej transakcji na podstawie danych z rynku amerykańskiego, czy Europy Zachodniej. Szef Emitela deklaruje, że będzie gotowy jednocześnie realizować także dwa inne projekty. Jeden z nich to podniesienie jakości cyfrowej telewizji naziemnej. W tym celu operator wystąpił do UKE o wolne częstotliwości z zakresu 470-790 MHz.

Rpkom.pl: Kiedy ruszy nowy, ósmy, multipleks naziemnej telewizji, jaki będzie i kiedy jego docelowy zasięg oraz jakich będzie wymagał od Emitela nakładów inwestycyjnych?

Przemysław Kurczewski : - To jest inwestycja, która będzie sięgać dziesiątków milionów złotych, zwłaszcza, że to multipleks inny niż dotychczasowe, do emisji użytych będzie mniej kanałów częstotliwości niż w pozostałych multipleksach. Jego zbudowanie będzie wymagało od nas rozbudowania infrastruktury wieżowej i zbudowania nowych systemów antenowych. Jesteśmy w trakcie inwestycji. Cały multipleks będzie skończony w I kwartale 2017 r., choć mamy nadzieję, że skończymy go wcześniej i że docelowy zasięg, czyli 95 proc. ludności w Polsce, będzie miał już przed Świętami Bożego Narodzenia 2016 r. Do końca przyszłego roku na pewno będzie miał więcej niż 80 proc. zasięgu. Już w lipcu przyszłego roku będzie miał ponad 60 proc. pokrycia, więc wtedy będzie już można komercyjnie nadawać kanały telewizyjne, choć z zasięgiem ponad 40proc. możemy ruszyć nawet już pod koniec marca. Już w tej chwili potencjalnie można by nadawać sygnał w Warszawie, ale na razie nie mamy programów, które można by emitować.

Czy maszty, z których Emitel będzie korzystał przy nadawaniu z MUX-8, już istnieją?

- Większość istnieje, choć kilka wież trzeba będzie dobudować. To jest trudna do zaplanowania sieć, pracowaliśmy nad nią z Instytutem Łączności przez dwa lata. Udało się doprowadzić do tego, by ten multipleks był komercyjnie maksymalnie użyteczny.

Byli tacy, którzy na początku przeklinali już sam pomysł budowy MUX8...

- My wyszliśmy z założenia, że warto zrobić na jego bazie normalną komercyjną ofertę. Organy państwowe postanowiły jednak przejąć władztwo nad wyborem naszych partnerów biznesowych i oni wchodzili w ten biznes w pełni świadomi plusów i minusów tej sieci. Jeżeli ktoś dziś ten pomysł przeklina, to pewnie dlatego, że się do niego nie włączył. A chętnych do współpracy było sporo.

Jaki był pomysł Emitela na ten multipleks w wersji komercyjnej?

- Niewykluczone, że znalazłyby się tam podobne stacje, jakie ruszą niedługo na MUX-8. Łatwiej byłoby nam tylko zarządzać tym dobrem w modelu komercyjnym, bo bardziej przewidywalne byłyby z niego przychody. W aktualnym modelu my budujemy multipleks, bo mamy obowiązki dotyczące jego zasięgu zapisane w decyzji rezerwacyjnej , ponosimy wydatki i liczymy, że nasi klienci będą w tym samym czasie gotowi na nadawanie tam swoich kanałów.

To znaczy, że w przyjętej wersji multipleks będzie mniej dochodowy niż w wersji komercyjnej?

- Będzie oczywiście dochodowy. Różnica polega na tym, że kiedy uruchamiamy taki projekt w modelu stricte komercyjnym, to po pierwsze mamy prawo doboru klientów, poza tym wszyscy wiedzą dokładnie, na jaki biznes się decydują. Nie narzekamy na wybranych przez KRRiT nadawców, bo ich wybór jest ciekawy, ale czekamy teraz np. na warunki, jakie KRRiT wyda nadawcom w koncesjach, bo wciąż ich nie znamy, nie bierzemy udziału w tej procedurze. Naszą decyzję dla operatora MUX-u wydawał UKE.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , dvb-t , EmiTel , multipleks , przemysław kurczewski , sieci mobilne

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common