rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji
Emitel wystąpił o częstotliwości dla MUX5
- Jest wciąż wolny tzw. multipleks piąty, czyli pasmo zwolnione przez telewizje po wyłączeniu emisji analogowej. Konferencja WRC się skończyła i już wiemy , że pasmo 700 MHz powinno być dostępne dla nadawców telewizyjnych do 2023 roku. W praktyce może to być nawet dłużej. Gdyby jednak tak się nie stało, nadawcom telewizyjnym zagwarantowano pasmo od 694 MHz w dół. To oznacza, że telewizja naziemna ma zapewnione nadawanie przez kolejnych 20 lat - mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitela w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" i rpkom.pl.
- Po drodze może się pojawiać konieczność tzw. refarmingu czyli przeniesienia (za około 10 lat) nadawania w dół pasma. To oznaczałoby w praktyce taki mały switch-off oraz konieczność wymiany urządzeń, z czego ucieszyliby się zapewne producenci telewizorów i dekoderów. Faktem jest jednak, że ludzie wymieniają dziś telewizory niezależnie od wymogów technicznych, po prostu dlatego, żeby mieć bardziej nowoczesny sprzęt - dodaje.
Prezes Emitela przyznaje, że kierowany przez niego operator radiodyfuzyjny rozpoczął starania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o kolejne częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, czyli pasma dla tzw. MUX5.
W jakim celu chce je wykorzystać, kiedy uruchomi MUX8, ile może być warty masz lub wieża sieci komórkowej w Polsce - o tym w rozmowie, którą opublikujemy wkrótce.
Zapraszamy do lektury.
Przeczytaj więcej o: częstotliwości , EmiTel , infrastruktura , przemysław kurczewski , telewizja
