Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Emitel wystąpił o częstotliwości dla MUX5

Magdalena Lemańska, Urszula Zielińska 02-12-2015, ostatnia aktualizacja 02-12-2015 17:31

- Jest wciąż wolny tzw. multipleks piąty, czyli pasmo zwolnione przez telewizje po wyłączeniu emisji analogowej. Konferencja WRC się skończyła i już wiemy , że pasmo 700 MHz powinno być dostępne dla nadawców telewizyjnych do 2023 roku. W praktyce może to być nawet dłużej. Gdyby jednak tak się nie stało, nadawcom telewizyjnym zagwarantowano pasmo od 694 MHz w dół. To oznacza, że telewizja naziemna ma zapewnione nadawanie przez kolejnych 20 lat - mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitela w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" i rpkom.pl.

- Po drodze może się pojawiać konieczność tzw. refarmingu czyli przeniesienia (za około 10 lat) nadawania w dół pasma. To oznaczałoby w praktyce taki mały switch-off oraz konieczność wymiany urządzeń, z czego ucieszyliby się zapewne producenci telewizorów i dekoderów. Faktem jest jednak, że ludzie wymieniają dziś telewizory niezależnie od wymogów technicznych, po prostu dlatego, żeby mieć bardziej nowoczesny sprzęt - dodaje.

Prezes Emitela przyznaje, że kierowany przez niego operator radiodyfuzyjny rozpoczął starania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o kolejne częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, czyli pasma dla tzw. MUX5.

W jakim celu chce je wykorzystać, kiedy uruchomi MUX8, ile może być warty masz lub wieża sieci komórkowej w Polsce - o tym w rozmowie, którą opublikujemy wkrótce.

Zapraszamy do lektury.

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , EmiTel , infrastruktura , przemysław kurczewski , telewizja

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common