Czy wiesz, że z Kyocerą ten artykuł możesz wydrukować do 5 razy taniej? Już od 33 zł/m-c!
Więcej…
DRUKUJ

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Piotr Woźny wiceministrem cyfryzacji [nowe]

Urszula Zielińska 25-11-2015, ostatnia aktualizacja 25-11-2015 20:27

Mecenas Piotr Woźny został powołany na wiceministra cyfryzacji – podaje serwis Telko.in.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji potwierdza, że od 25 listopada znany na rynku telekomunikacyjnym prawnik pracuje już w resorcie. Powołany został na stanowisko 24 listopada. Jego domeną jest - oczywiście - telekomunikacja.

Piotr Woźny to były wiceminister łączności, arbiter w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, przede wszystkim  - dziś już były - partner w kancelarii prawnej GWW Woźny i Patnerzy (na przestrzeni lat zmieniała kilka razy nazwę, a wywodzi się od kancelarii Głowacki, Grynhoff, Hałaziński Spółka Jawna).

Kancelaria GWW specjalizuje się w prawie telekomunikacyjnym i przez ostatnich kilkanaście lat pracowała m.in. dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz różnych, niemal wszystkich operatorów, głównie tzw. alternatywnych (wobec byłego monopolisty Telekomunikacji Polskiej, dziś Orange Polska).

Doradzała m.in. Netii, P4 (Play), czy hurtownikowi telekomunikacyjnemu Mediatel (jeszcze zanim trafił on do grupy Hawe) oraz jego głównemu akcjonariuszowi - Magna Polonia. Piotr Woźny zasiadał też z w pewnym okresie w jej radzie nadzorczej.

Mediatel bodaj jako pierwszy w kraju próbował sił w realizacji strategii operatora dla operatorów. Magna Polonia próbowała sił także gdzie indziej: poprzez spółkę Info-TV-FM chciała zaistnieć w segmencie telewizji mobilnej. Info-TV-FM zdobyło w przetargu zorganizowanym przez UKE częstotliwości radiowe, w oparciu o które chciało oferować, jako hurtownik, programy telewizyjne i radiowe.

Sukces biznesplanu wymagał jednak, aby z oferty Info skorzystali operatorzy komórkowi, obsługujący klientów detalicznych. Ci – nie podpisali z Info umowy, a spór o to, czy działali w porozumieniu zawiązując nielegalny kartel, do tej pory toczy się w sądach.

W styczniu 2009 roku, gdy UKE pod wodzą Anny Streżyńskiej zastanawiał się nad podziałem Telekomunikacji Polskiej na dwie części,  tygodnik „Newsweek" pisał o Piotrze Woźnym per „mecenas regulatorów". Przypominał, że karierę zawdzięcza znajomości z Janem Łuczakiem, „kontrowersyjnym biznesmenem związanym z prawicą, przyjacielem Kazimierza Marcinkiewicza i jego braci". Jan Łuczak miał poznać młodego prawnika z Mirosławem Marcinkiewiczem, wówczas dyrektorem generalnym Ministerstwa Łączności oraz Tomaszem Szyszką, politykiem AWS-ZChN. „Gdy ten ostatni w marcu 2000 roku został ministrem łączności w rządzie Jerzego Buzka, ściągnął Woźnego do resortu - najpierw na stanowisko dyrektora departamentu, a potem wiceministra" – pisał „Newsweek".

To wówczas poznali się z Anną Streżyńską, która doradzała kilku ministrom łączności.

Również według "Newsweeka" z tamtego okresu, kancelaria Piotra Woźnego wśród klientów miała także Prawo i Sprawiedliwość (uratowała ugrupowaniu dotację w procesie przed Sądem Najwyższym). Już w 2005 roku przygotowała projekt włączenia części kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w ramach Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zamienionego na UKE.

Niewykluczone, że teraz nowy wiceminister będzie miał szansę zrealizować zapoczątkowany wówczas plan i połączyć KRRiT z UKE na dobre.

Ostatnio Piotr Woźny związany był z wielkopolską siecią kablową Inea, która jest głównym udziałowcem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, powstałej przy udziale dotacji unijnych i województwa. Zasiada w jej radzie nadzorczej Inei. Anna Streżyńska, do czasu powołania na szefową resortu cyfryzacji była zaś prezesem WSS.

W 1998 r. Woźny otrzymać miał niewielki pakiet akcji kablówki tytułem wynagrodzenia. Podobnie jego biznesowy partner. Sprawę, pod kątem ewentualnego konfliktu interesów, poruszaliśmy w 2009 roku, gdy UKE, kierując się raportem przygotowanym przez kancelarię w konsorcjum z KPMG i Instytutem Łączności, analizował możliwości podziału Telekomunikacji Polskiej. Prawnik zapewniał, że nie inwestuje w akcje firm telekomunikacyjnych.

Piotr Woźny od kilku dni nie jest już partnerem w Kancelarii GWW. Strona internetowa kancelarii jest w przebudowie. Otrzymaliśmy natomiast oficjalny biogram nowego wiceministra. Załączamy go pod spodem.

PIOTR WOŹNY

radca prawny, ukończył Wydział Prawa UAM w Poznaniu, broniąc pracę magisterską przygotowaną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Radwańskiego (1995), aplikację sądową (1998) i aplikację radcowską (2001).

W latach 2000 – 2001 wiceminister w Ministerstwie Łączności w rządzie prof. Jerzego Buzka.

Po zakończeniu pracy w administracji państwowej zaangażowany w rozwój praktyki prawniczej prowadzonej pod firmą GWW Woźny i Partnerzy Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi Spółka Partnerska. W swojej praktyce zawodowej koncentrował się na działaniach związanych z kształtowaniem regulacji prawnych i sposobie funkcjonowania sektorów regulowanych w Polsce. Brał aktywny udział we wszystkich inicjatywach mających na celu stworzenie skutecznej konkurencji na rynkach telekomunikacyjnych. W 2001 zaangażowany w stworzenie kwartalnika Prawo i Ekonomia w Telekomunikacji; pełnił funkcję redaktora programowego tego kwartalnika do 2005 r. W 2008 r. wyróżniony przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji tytułem „Zasłużony dla KIGEiT w ostatnim 15-leciu" przyznanym za znaczący wkład w proces legislacyjny tworzący podstawy konkurencyjnego rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Dwukrotnie otrzymał tytuł „Mecenasa Edukacji Prawniczej" za wkład na rzecz rozwoju edukacji prawniczej w Polsce, w szczególności za pomysł i efektywną realizację konkursu ITele©t (ogólnopolski konkurs z zakresu prawa telekomunikacyjnego, prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii) od Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland.

W ciągu 15 lat zarządzania praktyką Kancelarii doprowadził do zbudowania i ugruntowania pozycji dwóch zespołów prawników – GWW Legal (doradztwo prawne) i GWW Tax (doradztwo podatkowe) – zatrudniających obecnie ponad 100 prawników w biurach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Dynamiczny rozwój praktyki kierowanej przez mec. Piotra Woźnego potwierdzony został wieloma nagrodami i wyróżnieniami, w tym prestiżową nagrodą przyznaną w 2007 r. przez dziennik Rzeczpospolita dla „najdynamiczniej rozwijającej się firmy wśród kancelarii uwzględnionych w Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej" w latach 2003 – 2007", a następnie w 2012 r. uznaniem Kancelarii GWW za „pioniera jawności i przejrzystości finansowej na polskim rynku usług prawniczych".

Kancelaria zarządzana przez mec. Piotra Woźnego na stałe zagościła w pierwszej dziesiątce rankingów największych firm prawniczych w Polsce publikowanych corocznie przez Rzeczpospolitą i Dziennik Gazeta Prawna. Pozycja Kancelarii znalazła również odzwierciedlenie w rankingach organizowanych na forum międzynarodowym. Międzynarodowe wiodące rankingi kancelarii i firm prawniczych – Chambers Europe oraz Legal 500 EMEA wskazują Kancelarię GWW jako lidera w zakresie doradztwa prawnego dla firm z branży telekomunikacja, media, nowe technologie (TMT), niezmiennie od 2007 roku, jak również przyznają mec. Piotrowi Woźnemu tytuł „lider w dziedzinie TMT", niezmiennie od 2007 roku.

Przeczytaj więcej o:  gww , INEA , piotr woźny

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: