Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

Regulacje i prawo

DYSKUSJA RPKOM: Regulacyjne wyzwania 2014 [aktualizacja]

22-01-2014, ostatnia aktualizacja 22-01-2014 09:32

Opracowanie i wprowadzenie sprawiedliwych zasad podziału zysków w łańcuchu wartości na rynku internetowym i odpór koncepcji Single Market – to jedne z postulatów Netii dla polskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego – Prezes UKE . W tej ostatniej sprawie z alternatywnym operatorem nie zgadza się UPC Polska, która opowiada się za ujednoliceniem europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Największa sieć kablowa liczy na tworzenie warunków dla inwestycji w sieci NGA i proponuje strategię deregulacji, która może doprowadzić do równowagi pomiędzy oczekiwaniami poszczególnych podmiotów a interesem konsumenta i rynku.

Rpkom.pl rozpoczyna cykl publikacji poświęcony regulacjom rynku telekomunikacyjnego. O opinie, postulaty, propozycje optymalnych sposobów, w jaki powinien być regulowany polski tele-rynek prosimy wszystkich jego uczestników: operatorów, izby, ekspertów, w końcu również samego regulatora.

Stawiamy pytania o główne zadania dla Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2014 roku, dylematy do rozstrzygnięcia, regulacje do wprowadzenia lub zaniechania oraz światowe tendencje, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w polityce regulacyjnej krajowego regulatora rynku.

Cykl, który  otworzyły komentarze przedstawicieli operatora alternatywnego Netia oraz sieci telewizji kablowej UPC Polska, a dołączają do nich kolejne firmy. Ostatnio - T-Mobile Polska. Zapraszamy do dyskusji, której efektem będzie raport specjalny.

Tom Ruhan, członek zarządu Netii:

- Najważniejszym, światowym trendem, z którym powinna się zmierzyć Prezes UKE, jest opracowanie i wprowadzenie w życie sprawiedliwych zasad podziału zysków w łańcuchu wartości na rynku internetowym. Obecnie przytłaczającą większość profitów z usług dostępu do internetu czerpią firmy, świadczące usługi OTT, które nie dość, że nie partycypują w kosztach inwestycji w budowę i modernizację infrastruktury, to często również nie płacą w Polsce podatków.  Myślę, że gdyby krajowy Regulator zdołał rozwiązać ten problem, nie musielibyśmy się martwić skąd wziąć pieniądze na tak potrzebne, ale niezwykle kosztowne inwestycje.  Jeśli zachowane zostaną obecne zasady podziału w łańcuchu wartości, operatorzy nie zdołają wygenerować potrzebnych środków.

Na pewno nie jest zaś słuszną drogą forsowana przede wszystkim przez komisarz Neelie Kroes koncepcja Single Market czy centralnego planowania jednorodnych, zupełnie oderwanych od ponoszonych kosztów, cen za dostęp LLU. Realizacja tych pomysłów może doprowadzić do konsolidacji operatorów zasiedziałych ze szkodą dla konkurencji oraz polskich firm a jedynym efektem byłby wzrost cen i spadek jakości usług. Dlatego, w mojej ocenie Prezes UKE powinna wobec tych pomysłów zachować jak najbardziej asertywną postawę. Istotnym wyzwaniem dla Regulatora jest też niedopuszczenie do zakłócenia konkurencji przez projekty sieci szerokopasmowych, finansowanych przez środki europejskie i państwowe.

Prezes UKE nie powinna też zapominać o podstawowych, bieżących problemach, jakie napotykają operatorzy alternatywni w relacjach z byłym monopolistą. Liczę na to, że Regulator zdecyduje się w końcu  na wprowadzenie do SOR (Super Oferty Ramowej) produktów hurtowych, odpowiedników usług detalicznych TP/Orange (np. opcja do 10 Mb/s, FTTx, dostęp na poziomie Ethernet), które zapewnią operatorom alternatywnym minimalne gwarancje, pozwalające na skuteczne konkurowanie. Można wskazać wiele przykładów na to, że dotychczasowa skłonność do luzowania regulacji i rozwiązywania przede wszystkim problemów jednego operatora stacjonarnego, nie przynosi oczekiwanych przez Regulatora efektów.

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  magdalena gaj , NETIA , patrycja gołos , regulacje rynku telekomunikacyjnego , tom ruhan , UKE , UPC Polska

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common