Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Sferia i MAC zawarły ugodę: aukcja 800 MHz uboższa o 1/6 pasma

Urszula Zielińska 14-08-2013, ostatnia aktualizacja 14-08-2013 16:48

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło ugodę ze Sferią, która groziła państwu polskiemu arbitrażem międzynarodowym, nie mogąc efektywnie wykorzystywać częstotliwości komórkowych przyznanych jej przez regulatora. W zamian za wycofanie roszczeń właścicieli operator dostanie nowe pasmo: z zakresu 800 MHz, który wkrótce będzie przedmiotem aukcji.

Choć ugoda między resortem a Sferią została zawarta 16 lipca, MAiC poinformował o niej 14 sierpnia po południu, tuż przed długim weekendem. W życie weszła 5 sierpnia.

Jak podano, zgodnie z warunkami ugody, Sferia uzyska zmianę posiadanej częstotliwości, a jej właściciele wycofali roszczenia względem państwa polskiego z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu (domagali się wstępnie 1,5 mld zł). Jednocześnie prezes UKE Magdalena Gaj została zobowiązana do dokonania zmiany rezerwacji z pasma 824-830 MHz oraz 869-875 MHz na pasmo 816-821 MHz oraz 857-862 MHz.

Resort cyfryzacji zapewnił, że rekompensata przyznana Sferii w ramach ugody nie zakłóci normalnego funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce, gdyż w wyniku zmiany rezerwacji Sferia uzyska 1/6 część pasma, która będzie przedmiotem aukcji lub przetargu na pozostałe częstotliwości z pasma 800 MHz.

Jak czytamy w komunikacie, zakończenie sporu i przeniesienie Sferii w ten zakres częstotliwości wyeliminuje kilka istotnych problemów z punktu widzenia zarówno Skarbu Państwa (w wymiarze materialnym i wymiarze rozwoju systemu bezpieczeństwa na kolei), jak i przedsiębiorców, którzy przy istniejących zakłóceniach nie mogliby pewnie prowadzić działalności gospodarczej

Inwestorzy oraz Sferia zobowiązali się, że do 31 grudnia 2015 r. nie wezmą udziału w jakiejkolwiek aukcji lub przetargu na pozostałe częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej (tj. 790-862 MHz), który zostanie ogłoszony przez Prezesa UKE.Według naszych informacji konsultacje dokumentacji aukcyjnej ruszą jeszcze w tym miesiącu.

MAC po raz pierwszy opisało tło i podało szczegóły sporu.

Komunikat mówi m.in., że "w listopadzie 2011 r. właściciele Sferii S.A - spółki prawa cypryjskiego Juvel Ltd i Bithell Holdings Ltd poinformowali rząd RP o tym, że zamierzają zaskarżyć w ich ocenie niezgodne z prawem decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Przedmiotem sporu była niemożność efektywnego korzystania przez Sferię z częstotliwości radiowych w paśmie 850 MHz, na którym Sferia chciałaby budować  sieć LTE. Wartość przedmiotu sporu oszacowano na około 1,5 mld zł.

Inwestorzy zastrzegli, że jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia notyfikacji sporu polubowne negocjacje nie doprowadzą do jego rozstrzygnięcia skorzystają z prawa wszczęcia arbitrażu inwestycyjnego".

Jak podało ministerstwo, w 2012 r. MAiC po szczegółowej analizie dokumentów i decyzji wydanych w stosunku do Sferii zwrócił się do Sferii o doprecyzowanie wysokości dochodzonych roszczeń oraz o podanie informacji dotyczących sposobu określenia domniemanej szkody. Ewentualne prowadzenie rozmów ugodowych wymagało bowiem między innymi stanowiska strony, co do oczekiwanych rekompensat. MAiC otrzymał stosowne informacje pod koniec 2012 roku (7 listopada 2012), w związku z czym przeprowadzona została gruntowna analiza przedstawionych przez Sferię okoliczności i argumentów, a w szczególności możliwości polubownego rozwiązania sporu.

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  aukcja , częstotliwości , ministerstwo administracji i cyfryzacji , sferia , UKE

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common